Program obuke za neplivače u organizaciji PK Zadar i ove je godine besplatan za svu djecu. Naime, ovaj dugovječni plivački klub po treći je put dobio natječaj od Ministarstva za održavanje obuke za neplivače kroz program Hrvatska pliva. Prijava je jednostavna, roditelji mogu upisati dijete telefonskim putem, a jedini uvjet je da ima najmanje 4 i pol godine, objašnjava Danijela Kurtin, trenerica u PK Zadar koja već preko 20 godina s djecom u klubu postiže vrhunske rezultate:

– Još u kolovozu održavamo treninge na otvorenom bazenu na Kolovarama, za to vrijeme je godišnji remont bazena na Višnjiku, a u rujnu prelazimo na zatvoreni bazen. Interesa ima i počinjemo prvi tjedan, a zatim kako budemo prikupljali još djece oformit ćemo još grupa. Već ima dosta prijavljenih pa očekujem da ćemo narednih mjeseci održavati obuke bez prekida, objašnjava Danijela koja je ujedno i autorica ovog programa koji je verificiralo Ministarstvo.

-Ja sam diplomirala na tu temu, tako da sam na neki način proširila svoj diplomski i napisala ovaj program. Tada nitko u Hrvatskoj nije imao verificirani program, pa sam smatrala da je tu mogu doprinijeti. Nakon toga me zvalo još klubova iz Splita i Zagreba, svima sam ga rado proslijedila, kazuje neumorna trenerica.

Obuka traje tri tjedna, a sastoji se od 15 redovnih termina nakon čega slijedi 16. ceremonijalni trening na koji dolazi i roditelji te svako dijete ima priliku pokazati što je naučilo, podijele se prigodni pokloni, majice i diplome. Program će se održavati svaki dan u popodnevnim satima, a djeca sa sobom moraju ponijeti ručnik, šlapice, kupaći kostim i, preporučljivo, fen.

No aktivnosti ima i za mlađe pa je tako za djecu od 3 i pol do 4 i pol godine predviđen program igraonice.

– Tu se ne radi o 16 treninga, već imamo termine dva puta tjedno po 45 minuta. Mlađa djecu nemaju toliko koncentracije za strukturirane treninge, pa ovdje radimo s njima kroz igru plivačke predvježbe plutanja, disanja i slično. Na taj se način oslobađaju straha od vode i nakon određenog perioda, koliko djetetu treba, dva, tri ili šest mjeseci, ubacujemo ga u obuku za neplivače. Ako prođu program igraonice, ne moraju imati navršene 4 i pol godine.

Nakon završene obuke za neplivače svako dijete ima priliku nastaviti trenirati plivanje u PK Zadar. Od kategorija početnika, preko mlađih kadeta i kadeta, mlađih juniora i juniora, do grupa za djecu s poteškoćama u razvoju te rekreativnih grupa za one koji se u kasnijim godinama žele uključiti. – Imam i 20-godišnjake koji su došli i žele samo poboljšati tehniku, a ne zanima ih natjecateljski dio, kazuje Danijela.

Za kraj smo pitali trenericu koji savjet može dati roditeljima koji sami uče djecu plivanju.

– Koristiti što manje rukavice i kolut jer je u njima tijelo u okomitom položaju na dno, to je položaj u kojem se utapaju. Onda kad im se skinu rukavice počnu paničariti kad im noge padaju. Puno bolje je koristiti daskicu ili crvića jer onda djeca nauče rad nogu. Osim toga, ako dijete ima strah od vode, a ima takve djece, koja se boje da im kap vode padne na lice, njima treba razbijati taj strah. Dakle, roditelji moraju umivati dijete i  početi tuširati dijete po glavi, zaključuje trenerica.

Izvor: 057info.hr

X
X